Osoby posiadające w gronie swoich znajomych młodych rodziców, bardzo często zastanawiają się, jaki prezent kupić im na święta. Można oczywiście postawić na produkty związane z ich zainteresowaniami lub książki dotyczące wychowania dzieci. Jaki prezent dla rodziców na święta najlepiej zda egzamin?

(Nie)grzeczni? – Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska

Książka rekomendowane jest osobom, które nie przepadają za przedzieraniem się przez filozoficzne rozważania i są zwolennikami konkretów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że autorki postanowiły wziąć pod lupę określone sytuacje, z którymi na co dzień muszą mierzyć się rodzice, a także pokazują, jak rozumieją je osoby dorosłe. W pozycji podane są niezwykle cenne informacje o rozwoju dziecka w taki sposób, jakby się czytało zabawną i dobrą książkę. 

Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe – Alfie Kohn

Należy mieć świadomość, że książka jest stosunkowo trudna. Autor jest jednak konkretny i informacje podaje wprost. Godny uwagi jest fakt, że podważa praktycznie wszystko, w co wierzy znaczna większość osób dorosłych. Część książki została poświęcona temu, by czytelnicy zrozumieli dlaczego tradycyjne podejście nie jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. W drugiej części zaproponowane zostały alternatywy zarówno dla kar, jak i nagród. Pozycja będzie wymagała od osoby zainteresowanej rozważań, przemyśleń czy zaangażowania. 

Jak zrozumieć małe dziecko – opracowanie zbiorowe 

Jest to przede wszystkim książka przeznaczona dla rodziców dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Porusza wszystkie kwestie, z którymi osoby dorosłe będą musiały się mierzyć w tym okresie. Chodzi oczywiście o sen, jedzenie, samodzielność, zabawę czy metody wychowawcze. 

Dziecko z bliska. Zbuduj z dzieckiem szczęśliwą relację – Agnieszka Stein

Warto wiedzieć, że książka bazuje na filozofii rodzicielstwa bliskości, a także teorii więzi. Zdecydowana większość rodziców po przeczytaniu omawianej pozycji uważa, że jest to prawdziwe kompendium wiedzy. Można bowiem znaleźć liczne wskazówki dotyczące uczenia dzieci wyrażania i rozpoznawania emocji czy budowania relacji. Ponadto pozycja ma mnóstwo treści skłaniających do refleksji.